Lifestyle

Ranking najlepszych filmów o gotowaniu i jedzeniu

Postanowiłam zrobić zestawienie 12 produkcji filmowych, ponieważ poza gotowaniem interesuję się kinematografią i światem filmu. Podczas pisania przepisu na ratatouille pomyślałam, że mogę też napisać o filmach, które mnie inspirowały do gotowania, czy poszerzenia wiedzy i umiejętności kulinarnych. Tym samym zapraszam Was do zapoznania się z moim rankingiem.

Pozycja 12, to film z 2009 roku o tytule „Klopsiki i inne zjawiska pogodowe” (org. Cloudy with a Chance of Meatballs). Jest to animacja, która opowiada o młodym szalonym naukowcu wynajdującym maszynę zmieniającą wodę w jedzenie. Film jest lekki i zabawny. Może nie inspirował mnie do gotowania, ale zdecydowanie narobił ochoty na jedzenie burgerów. Ostrzegam, że po jego obejrzeniu będziecie mieli ochotę na jedzenie typu „fast food”.

„Klopsiki i inne zjawiska pogodowe” (Cloudy with a Chance of Meatballs) źródło: www.imdb.com

Miejsce 11 jest filmem produkcji Netflix’a z 2019 roku o tytule „Chyba na pewno Ty” (org. Always Be My Maybe). Opowiada on głównie o parze przyjaciół z dzieciństwa, którzy po latach zakochują się w sobie. W tle jednak jest wątek kulinarny, ponieważ główna bohaterka filmu jest cenioną szefową kuchni i restauratorką. Produkcja ta moim zdaniem nie porywa. Jednakże pokazuje ciekawe restauracje, to jak wygląda życie celebrytów kulinarnych i uczy, że najlepsza kuchnia to ta z czasów dzieciństwa.

„Chyba na pewno Ty” (org. Always Be My Maybe) źródło: www.imdb.com

Kolejną produkcją filmową, 10 na liście jest „Czekolada” (org. Chocolat). Opowiada on historię matki i córki, które otwierają w małym miasteczku sklep z czekoladą i sprzedają ją pod różnymi postaciami. Film powstał w 2000 roku, więc oglądałam go już prawie 20 lat temu. Jednak bardzo dobrze pamiętam uczucie nieprzemijającej chęci jedzenia czekolady po jego obejrzeniu.

„Czekolada” (org. Chocolat) źródło: www.imdb.com

Dziewiątka to produkcja z 2005 roku o tytule „Charlie i fabryka czekolady” (org. Charlie and the Chocolate Factory). Opowiada on historię chłopca z bardzo ubogiej rodziny, który w opakowaniu po tabliczce czekolady znajduje złoty bilet upoważniający go do odwiedzenia ogromnej fabryki słodyczy. Problem z tym filmem jest taki, że również ma się ochotę na jedzenie dużej ilości czekolady.

Charlie i fabryka czekolady (ang. Charlie and the Chocolate Factory) źródło: www.imdb.com

„Życie od kuchni” (org. No Reservations) zajmuje w moim rankingu miejsce ósme. Film ten opowiada historię szefowej kuchni, która pracuje w ekskluzywnej restauracji na Manhattanie. Jest perfekcjonistką i pracoholiczką, z dnia na dzień musi jednak przerwać swoją rutynę, ponieważ staje się prawnym opiekunem swojej siostrzenicy. Moim zdaniem film ten jest bardziej o życiu niż o gotowaniu. Niemniej jednak przyjemnie się go ogląda.

„Życie od kuchni” (org. No Reservations) źródło: www.imdb.com

Kolejny tytuł, czyli miejsce 7, nie jest do końca filmem o gotowaniu. Jego akcja dzieje się przy stole podczas kolacji. Tak więc, przez cały czas trwania filmu oglądamy jak jego bohaterowie zjadają się cudowną włoską kuchnią. Ta produkcja to rzecz jasna „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (org. Perfetti sconosciuti). Zdecydowanie inspiruje do poszerzania wiedzy o włoskiej kuchni i kulturze. Po obejrzeniu tego filmu będziecie opracowywać menu na kolacje dla swoich znajomych. Rada ode mnie, trzeba go oglądać koniecznie w wersji oryginalnej- włoskiej, popijając włoskie wino.

„Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” (org. Perfetti sconosciuti) źródło: www.imdb.com

Szóste miejsce to „Podróż na sto stóp” (org. The Hundred-Foot Journey). Opowiada o hinduskiej rodzinie, która przenosi się do Francji, gdzie otwiera przydomowy hinduski lokal. Na przeciwko ich domu istnieje jednak inny biznes gastronomiczny, jest nim wykwintna restauracja francuska. Film uczy i bawi, pokazuje jak wiele możemy się nauczyć nie zamykając się na żaden konkretny smak. Pokazuje też, że biedna kuchnia często jest lepsza niż ta wykwintna.

„Podróż na sto stóp” (org. The Hundred-Foot Journey) źródło: www.imdb.com

Na piątym miejscu ląduje „Jedz, módl się i kochaj” (org. Eat, pray, love). Film łączy moje dwie największe pasje, czyli jedzenie i podróże. Dla tych, którzy widzieli tę produkcję mogę powiedzieć, że najbardziej urzekł mnie wątek włoski. Za każdym razem kiedy go oglądam mam ochotę rzucić wszystko i uciec do Rzymu czy Neapolu. Jeśli nie widzieliście tego filmu to koniecznie zobaczcie, na pewno będziecie mieli podobne odczucia.

„Jedz, módl się i kochaj” (org. Eat, pray, love) źródło: www.imdb.com

Czwarta pozycja to Julie i Julia (org. Julie & Julia) film bardzo bliski mojemu sercu głównie za temat kulinarnego bloga. Akcja filmu dzieje się w Nowym Jorku w czasach, kiedy mało z nas słyszało pojęcie blog. Uczy on tego, że każdy może gotować i zostać blogerem kulinarnym. Także zadziała mocno motywująco dla osób, które zastanawiają się nad tym czy zaczynać przygodę z blogowaniem.

Julie i Julia (org. Julie & Julia) źródło: www.imdb.com

Najniższe, trzecie miejsce na podium, to produkcja o tym, że gotowanie płynie z serca i pasji. Szef (org. Chef) jest hitem wszystkich marzycieli, którzy chcą zmienić swoje życie i zacząć prowadzić food trucka. Film jest bardzo pozytywny i zawsze poprawia mi humor. Ostrzegam po jego obejrzeniu będziecie błagali o jedzenie kuchni „tex mex” i zaczniecie bujać biodrami do latynoskich rytmów.

Szef (org. Chef) źródło: www.imdb.com

Drugie miejsce to film „Ugotowany” (org. Burnt). Ukazuje on życie szefów kuchni z najlepszych paryskich restauracji. Stres, rywalizacja i bycie na pierwszym miejscu zabija często całą miłość do gotowania. Film jest moim zdaniem trudny, ale warto go obejrzeć, bo pokazuje jak wygląda praca w najlepszych restauracjach. Oczywiście część zachowań jest mocno przerysowana, niestety większość z nich nie. Polecam każdemu kto myśli, że praca w kuchni jest łatwa i przyjemna.

Ugotowany (org. Burnt) źródło: www.imdb.com

Zwycięzcą jest dla mnie, Ratatuj (org. Ratatouille) film animowany z 2007 roku. To tak naprawdę ta produkcja zaszczepiła we mnie może nie tyle co pasję, lecz chęć powiększenia wiedzy kulinarnej. Oglądając ten film po raz pierwszy miałam 17 lat i byłam niedługo przed wyborem kierunku studiów. Co prawda nie mogę powiedzieć, że żałuję skończenia mojego kierunku studiów, ale za każdym razem kiedy oglądam ten film kłuje mnie w sercu, że nie poszłam w stronę gotowania.

Ratatuj (org. Ratatouille) źródło: www.imdb.com

To cały ranking. Jeśli uważacie, że jakiegoś filmu tu brakuje lub macie jakieś uwagi proszę o komentarze. Chętnie obejrzę coś nowego i zainspiruję się.

Weronika Wergetarian

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

pl_PL