
Kapusta z kalarepą na ciepło
Kapusta z kalarepą powstała jako dodatek do steku z kalafiora. Po prostu wydawało mi się, że sam stek i ziemniaczki to jakoś tak „biednie”, a że jestem wielką fanką kapusty na ciepło w każdej przyjętej formie i w lodówce miałam kalarepę, to pomyślałam, że będzie to świetny dodatek do dania głównego i przy okazji przepis typu „zero waste”.
Dlaczego zero waste? Ponieważ, po za kapustą szpiczastą i kalarepką pokrojoną w kostkę dodałam jeszcze jej liście. Z innego przepisu miałam też pozostałe liście kalafiora, które umyłam obrałam i dodałam do kalarepy z kapustą. Jeśli nie chcecie ich dodawać nie musicie, jednak moim zdaniem młode liście od kalafiora to jest żyćko.
Na samym dole wpisu przeczytacie wskazówki dotyczące liści.
Składniki na 4-6 porcji:
- 1 główka kapusty szpiczastej
- 1 średnia kalarepa + liście kalarepy
- 200-300 gramów pieczarek
- 1 mała cebula
- 3 ząbki czosnku
- ½ natki koperku
- 1 łyżeczka sosu teriyaki
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- sól i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
- W garnku z grubym dnem lub na patelni z pokrywką rozgrzewamy 1 łyżkę oleju rzepakowego. Dodajemy posiekaną cebulkę i smażymy na wolnym ogniu. W między czasie obieramy (patrz wskazówka) oraz kroimy kalarepę w 1 cm kostkę. Następnie obieramy, siekamy czosnek i wraz z kalarepą dodajemy do garnka z cebulką. Smażymy na wolnym ogniu ciągle mieszając.
- Z kapusty wycinamy głąb, kroimy ją wzdłuż na cztery ćwiartki i wraz z liśćmi kalarepy kroimy w kilku centymetrowe paski. Pokrojone liście wrzucamy do garnka i smażymy chwilkę mieszając dokładnie. Zalewamy wszystko połową szklanki wody, przyprawiamy solą i pieprzem i dusimy pod przykryciem około 20 minut.
- W między czasie obieramy lub myjemy pieczarki, kroimy na duże kawałki – paski lub ćwiartki, mają być widoczne i wyczuwalne. Na patelni rozgrzewamy łyżkę oleju rzepakowego, wrzucamy pokrojone grzyby. Dodajemy sos teriyaki i smażymy kilka minut.
- W następnym kroku siekamy koperek, dodajemy do garnka z kapustą i kalarepą. Wszystko razem dokładnie mieszamy. Po upływie 20 minut dodajemy pokojone w paski pieczarki ponownie mieszamy i już nie przykrywamy. Doprawiamy świeżo mielonym pieprzem i gotujemy wszystko na wolnym ogniu do czasu wyparowania wody.
Wskazówki:
- Aby danie było bardziej „zero waste”, możemy dodać do niego liście kalarepy. Również jeśli mamy możemy dodać liści kalafiora. Z tym, że z tymi drugimi musimy być ostrożni. Młode liście możecie dodać całe, a z tych starszych polecam wyciąć nerw, a następnie posiekać tak jak kapustę.
- Jeśli kalarepa jest młoda nie musimy jej obierać, wystarczy dobrze umyć i ewentualnie odciąć zgrubiałą skórkę powstałą w mieścu łączenia łodygi kalarepy z jej korzeniem.

Stek z kalafiora
Może Ci się spodobać

Świąteczna pasta jajeczna
13 kwietnia 2020
Sałatka Irańska
31 marca 2020